One Comment

 1. 1

  admin

  راه دهید یار را آن مه ده چهار را
  کز رخ نوربخش او نور نثار می‌رسد
  در روستای بلگیجان لواسان ــ و یحتمل در دیگرنقاط لواسانات و قصران ــ در ایام نوروز، رسمی معمول بوده که احتمالاً برخی از دوستان عمل بدان را دیده و یا حداقل شنیده باشند.
  اجرای رسم مزبور اینگونه بوده که مردان و زنان سرپرست خانوار، در کنار دیگراقلام ضروری برای برگزاری مراسم متنوع سال نو، در جست‍وجوی آب زمزم یا آب تربت بودند و در صورتی که موفق به تهیهی این دو نمی‌شدند، ظرفی از آب پاکیزه‌ی معمولی را نزد فرد مقدسی می‌بردند تا وی بر آن اوراد و اذکاری بدمد. گاه علاوه بر خواندن و دمیدن اوراد و ادعیه، کاغذی را که دعاها بر آن تحریر شده بود؛ در آن آب حل می‌نمودند و با مخلوط کردن گلاب یا پودر گلبرگ‌های گل محمدی، آن را خوش‌بو می‌کردند. سپس در لحظاتی قبل از تحویل سال چاله‌هایی کوچک در چهارگوشه‌ی اتاق مسکونی خود حفر می‌نمودند؛ در هر یک از چاله‌ها مقداری از آب تقدیس شده می‌ریختند و دوباره گودال‌ها را با همان خاک می‌پوشاندند. جالب‌تر این‌که هم‌زمان و به موازات این عمل، یکی دو هفته مانده به پایان سال، به سراغ یک یا چند نفر از معمّران و سال‌خوردگان خوش‌نام می‌رفتند. افرادی که به سلامت نفس و پرهیزگاری و صداقت و ایمان کامل و تقیّد به احکام و شعائر اشتهار داشتند. آن‌گاه از او (یا آنان) استدعا می‌کردند اولین فردی باشد که در سال جدید وارد خانه‌ی آنان می‌شود. بدین‌گونه ورود وی را خوش‌یمن و موجب صحّت و سعادت اعضا و خیر و برکت در مناسبات خانواده می‌دانستند.
  بانوی دانشور، استاد فاضل‌مان خانم خواجوی با ارسال متن و گفتار فوق برای سایت لواسانی‌ها چنین نقشی را به مبارک‌ترین شکل ایفا نمودند. ما، ضمن سپاس‌گزاری بی‌حدوحصر از ایشان، این اتفاق خجسته را به فال نیک می‌گیریم.
  ضمن تبریک سال نو به ایشان و نیز جناب آقای دکترمیرفضائلیان بزرگ، جناب آقای دکترمیرفضائلیان (فرزند) و دیگر اعضای خانواده‌ی مکرم ایشان؛ آرزومندیم سال جدید، قرین سلامت و سعادت و توفیق و پیروزی و بهروزی برای آحاد مردم دنیا، تک‌تک هم‌وطنان ایرانی عزیز و ارجمند و کلیه‌ی مردم شریف لواسانات و رودبار قصران باشد.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق متعلق به آنلاین نیوز می باشد.