6 Comments

 1. 1

  مجتبی

  اگر به زلف دراز تو دست ما نرسد
  گناه بخت پریشان و دست کوته ماست

 2. 2

  علیرضا

  سلام و ادب و احترام
  دست مریزاد استاد لبافی عزیز.
  پس اشکنه ناظر بر شکستن تخم مرغ در این غذاست یا ریشه دیگری هم میتواند داشته باشد؟ از آن جهت که فرمودید استاد دهخدا اشاره ای به تخم مرغ نکرده اند.
  ضمنا در حالات بازنده های قاپ بازی شماره های ۳ و ۴و۵ اصطلاح دوبز آورده شده. چون این حالتها با هم فرق داشتند و به خصوص حالات ۴ و ۵ را فرمودید بدترین بزآوردن)(!)

 3. 3

  علیرضا

  بوده ، چرا همگی یک نام گرفته اند؟! یا این که فقط اشتباه تایپی بوده است؟
  متشکرم

 4. 4

  مرتضی

  دوست و سرور گرامی آقای علیرضای عزیز
  ضمن تشکر از عنایت و توجه شما، واژه ی اشکنه، به معنای نوعی طعام برگرفته از مصدر اشکستن و بن مضارع اشکن و سپس حاصل مصدر آن “اشکنه” بوده است. منتها باتوجه به ترکیب متفاوت آن در اقوام گوناگون ایرانی — که برخی از تخم مرغ در ترکیب این غذا استفاده می کنند و برخی نه — نباید تخم مرغ را از ارکان اصلی این غذا به شمار آورد، هرچند در وجه تسمیه، مستقیما به شکستن اشاره شده باشد. نظیر این ویژگی در بسیاری از اسامی دیگر نیز به چشم می خورد که برای جلوگیری از تطویل کلام از آن می گذریم.
  و اما دقت نظرتان راجع به دوبز کاملا بجا و قابل تحسین است و من از صمیم دل سپاسگزارم. احتمالات ۵ و ۶ سه بز نام دارد و نه دوبز. تمنا می کنم دوستان متن را اصلاح بفرمایند. بازهم از دقت نظر و عنایت شما به حقیر صمیمانه متشکرم

 5. 5

  مرتضی

  با سلام مجدد و تشکر مضاعف از سرور ارجمندم آقای علیرضا
  در پیام قبلی بدرستی حق مطلب را ادا نکردم و ممکن است این شائبه وجود داشته باشد که اشکال متن در مورد دوبز و سه بز، اشتباه در تایپ بوده که این چنین نبوده است. اشتباه از بنده بوده و من از همگی دوستان بخاطر آن پوزش می خواهم.

 6. 6

  علیرضا

  استاد عژیزم سلام .
  شما خیلی لطف دارید و انصافا خواهش میکنم بنده کمترین را با عنایات کریمه خود شرمنده نفرمایید.
  خیلی ممنونم و استفاده کردم. با آرزوی سلامتی و موفقیت روزافزون

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق متعلق به آنلاین نیوز می باشد.